Bugun...


EYÜPHAN KAYA-Orta Doğu Uzmanı/İnsan Hakları Aktivisti

facebook-paylas
16.ÖNDER KURULTAYI MALATYA’DA OLDU
Tarih: 10-09-2019 17:56:00 Güncelleme: 10-09-2019 17:56:00


16.ÖNDER KURULTAYI MALATYA’DA OLDU

7-8 Eylül tarihinde Malatya İnönü üniversitesi kongre salonunda 16. ÖNDER İmam-hatipliler kurultayı yapıldı.

81 ilden katılımcıların olduğu bu kurultayda 500 civarı duyarlı, ilgili İmam- Hatip camiasının seçilmiş adamları bir araya gelmişti. Eşref Bitlis öğrenci yurdunda konakladık. Ufak tefek eksiklere rağmen ciddi bir sorun yaşanmadı. Üstelik odaların anahtarlarının olmaması da hoşuma gitti.

İlk günün sabah seansı açılış konuşmalarına ayrıldı, fakat İbni Halidun Üniversitesi Rektörü Recep Şentürk asıl konuşmacıydı ve eğitim öğretimin nasıl olması gerektiğini açık seçik bir perspektif ortaya koydu ve Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk’un gözlerinin içine baka baka 10 madde sıraladı ve kendi eğitim öğretim modelimizi oluşturmamız lazımdır dedi. Biz İHA/SİHA yapıyor/satıyoruz eyvallah, ama ne zamanki dışarıya eğitim öğretim modeli ile örnek devlet olsak o zaman ciddi bir iş başarmış oluruz. İnşallah Rektörün konuşmasını “haber analiz” tarzından yazacağım ileride.

16. ÖNDER imam-hatip kurultayında bu sene şiar olarak “Ehliyet ve Liyakat” seçilmişti. Doğrusu bu vasıfları taşımadığı halde belli koltuklara oturtulanların bu memleketin başına ne sıkıntılar getirdikleri de ortada, biz bunun hazırlığı içinde olalım, belki bir gün koltuklar sahiplerine kavuşur. Maalesef bu gün yönetimde olanların bir çoğu ya ehliyetlidir layık değil, yada layıktır ehliyetli değil.

Diğer oturumun her konuşmacısı kendi içinde ayrı bir değer taşıyordu.

*İlk oturum aileye ayrılmıştı. Her üç konuşmacı da aileyi anlattı. Bu oturumda en çok ilgimi çeken zaman zaman benim de söz ve yazılarımda vurguladığım “Aile akademileri” tarzında bir programla aileyi bilgilendirme çalışmalarıydı. Bir insan yedisinde neyse yetmişinde de odur atasözüne gönderme yapılarak aile eğitiminin önemine vurgu yapıldı.

*İkinci oturumda “Toplumsal adalet”e vurgu yapıldı, bu oturumun en önemli örneği kadınların mihrine sınır koyan Hz.Ömer’e bir kadının kendinden emin ve cesaretle itiraz etmesi ve Hz.Ömer’in geri adım atmasıydı. Yani yanlış yapan devletin başı da olsa ona “yanlış yapıyorsunuz” denilebilmelidir.

*üçüncü oturumda İmam Hatiplerin daha verimli ve başarılı olması için örnek proje uygulamaları paylaşıldı. Bunlardan “Ben varım” projesi ile “Komşumla selamlaşıyorum” projesi takdire şayandı.

Ayrıca başka bir salonda Din Hizmetleri Genel Müdürü, Talim Terbiye Kurulu Başkanı ve Milli Eğitim Bakanı Öğretmen ve İdarecilerden oluşan salonun tıklım tıklım olduğu, seçkin bir eğitimci guruba yararlı bir seminer verdiler, sorulan soruları doyurucu bir şekilde cevapladılar.

Ziya Selçuk beyin “arkadaşlar pazartesi günü eğitim öğretim başlayacak, sakın sınıfa girerken hemen derse başlamayın, bütün öğrencilerin gözüne bir bakın, hepsini konuşturun, önce öğrencilerinizle samimi bir iletişim kurun” demesi beni çok mutlu etti.

Ayrıca 81 ilin “ÖNDER Okul Aile Birliği İl Başkanları” toplantınsa katılmak bana nasip oldu, çok keyif aldım hatta misafir olmama rağmen katkıda dahi bulundum. Söz bana verilince dedim ki “Okullar arasında İmam Hatip okullarımızın oranı %13 diğer %87 dışarıda kalıyor, o zaman uygulamayı düşündüğünüz her ne varsa diğer okul aile birliklerimizle de paylaşmanızda fayda vardır” dedim, gayet makul karşılandı.

*Maalesef Diyarbakır Okul Aile Birliği ÖNDER il başkanı gelmemişti. Halbuki bir yardımcısını, hatta bir üyesini dahi gönderebilirdi.

“Ehliyet ve Liyakat” ayrılmaz ikili olup, bir ayrılsa diğeri işe yaramaz. Ehliyeti olan biri arabayı sürebilir ama, layık değilse başına bir bela getirir. Gereksiz bir anda yarışa mı girer? Arabada sakıncalı bir şey mi taşır? Onu kestirmek zor tabi.

Layıktır diye birine okulu teslim edersiniz, Ehliyeti yoksa her tarafı hılli haram eder.

Kurultay Cumhurbaşkanımızın konuşması ile son buldu. Reis öyle bir konuşma yaptı ki katılımcıların hayran kaldığı gelen alışlardan belli oluyordu.

-İmam-hatipler eskiden sadece milletindi şimdi devlette aynı şekilde sahipleniyor.

-Bu ülke şu kesimin bu kesimin değil, 82 milyon vatandaşlarının tamamınındır,

-Diyarbakır’daki annelerin arkasında olduklarını söylemesi de salondakileri sevindirdi,

-CHP’nin işçileri işten çıkarmasının doğru olmadığına değinmesi manidardı, fakat mümkün olduğu kadar siyasi argümanlardan uzak durdu,

-Eğitim öğretimin önemine vurgu yapması önemliydi.

Her biri kendi ölçülerinde manidar mesajlar içeriyordu.

Kendi adıma söylüyorum bu kurultaya katılmaktan keyif aldım, bilgilendim. İnşallah daha birkaç yazımda da değerlendireceğim.

*Basın kartım olmasına rağmen birkaç görevli gencin ısrarla basına ayrılan yere oturmama müsaade etmemesi, başka bir delikanlının müdahalesine ve beni oturtmasına rağmen, görevli çocuklardan birinin beni kaldırarak oraya oturması tuhaf bir davranıştı, ama onu yazı uzamasın diye başka bir gün yazacağım, çünkü ondan çıkarabileceğimiz dersler var.

ÖNDER ülkemize ehliyetli ve liyakatli ÖNDER’ler yetiştirmeye çalışıyor. Hayırlı olsun kendilerine başarılar dilerim.

Amin demeniz dileğiyle

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI