Bugun...


EYÜPHAN KAYA-Orta Doğu Uzmanı/İnsan Hakları Aktivisti

facebook-paylas
Derdim konuşuyor arkadaş!
Tarih: 13-10-2019 13:56:00 Güncelleme: 13-10-2019 13:56:00


Derdim konuşuyor arkadaş!

Suriye Kürdistan’ında PKK ile başlayan YPG olarak faaliyet gösteren, bu Kanton/Komüncü dengesiz oluşum, dünya nezdinde Kürtleri rezil edip bıraktı.

Çeyrek asırdır Kürt halkına kan kusturan PKK hareketinden çıka çıka ne olduğu belirsiz HDP adında bir parti çıktı, niye ne olduğu belirsiz diyorum çünkü süreç itibariyle Kürdistan devletinin kurulmasına karşı bir hareket haline geldi, PYD/YPG de Esad’ın ve ABD’nin çeteleri durumunda olup kurdukları çadır devletle karşımıza çıktı.

“Barış Pınarı” hareketinin başlaması mecburi bir hareket olarak karşımıza çıktı, ama orantısız bir savaş, karşı taraf bire yüz zayiat veriyor, PYD çekilmesini bilmiyor, bir hiç uğruna can veriyor.

YPG, köylerin içinde saklanıp, sivilleri hedef haline getirip, Türkiye’yi suçlu hale getirmeye çalışıyor ve bunun üzerinde bir hikâye, bir siyaset oluşturmak istiyor.

ABD’nin bölgeden ayrılmasına sitem gösteren birilerine; ABD, “öldülerse parasını alarak öldüler” demesi Kürtleri bir daha Küçük düşürdü.

YPG, yıllardır kendisi gibi düşünmeyen Kürt eğilimlerini sindirdi, söndürdü, göçe zorladı, öyle ki yaptığı zulüm arşı alada yankı yaptı. Yüce Allah’ın Kur’ani bir kaidesi var buyuruyor ki, “Eğer Allah bazı insanları bazı insanlarla tedip etmezse yer yüzü fesada gider” şeklinde ifade edilmektedir.

Binlerce TIR ABD silahlarının desteğiyle kurulan bu Kanton/Komün çadır devleti Kürtlerin başına bir bela, bölge için bir çıbanbaşı gibi duruyordu. Türkiye Cumhuriyeti, gelecek endişesiyle buraya bir hareket düzenledi. Zaten bu oluşumun Kürtlere yapılan bir zulüm ve Türkiye’ye bir balans ayarı olarak kullanmadan başka hiçbir şeye de yaramıyordu.

Kim diyebilir ki; burada bir federatif yönetim oluşuyor, federatif yapı ise bu ağır silahlara ne gerek var. Federatif bölge içişlerinde bağımsız, ülke savunması merkezi hükümet tarafından yapılıyor değil mi?

Çünkü bu oluşum bir yandan Türkiye ye meydan okurken, diğer yanda Erbil hükümetine hava atıyordu. Bu oluşuma Kürtlerin lehine bir oluşummuş gibi bakan herkesi bunu iyi düşünmelerini ve nelerin olup bittiğini doğru görmeye davet ediyorum.

Yani bu hareketin asıl müsebbibi APOCU’ların ta kendileridir. Ama müdahalenin de sıkıntılarını da gelen haber ve paylaşılan videolardan görüyoruz, nice nice Kürt vatandaşlar mağdur duruma düşüyor, öldürülüyor, bu kış arifesinde evsiz barksız kalıyor. Nerdeyse hendek savaşı gibi bir durum oluşuyor.

Bütün avazımla bağırıyorum;

“Ey YPG, artık yeter! Kürt halkının başına bundan fazla bela oluşturma, çekil çekilebildiğin kadar. Silahı bırak, teslim ol, ama ölümlere daha fazla sebep olma. Karşında düzenli, eğitimli bir ordu var. Karşında savaş uçakları var, İHA’sı, SİHA’sı olan bir devlet var. Bu devlete karşı bu halinizle savaşmak akılla bağdaşmaz, mağlubiyetiniz ortadadır.Ey PYD/YPG sen Kürtlerin değerlerini yerle bir ettin, inanç ve kültürünle alay ettin, bari canlarına kıymaya sebep olma!”

Sonucu belli olan bir savaşa bile bile Kürtleri kurban verenlerin Allah belasını versin.

Şu A Haber’de hayra, huzura hizmet eden bir kanal olmadığı gibi örgütün zıt versiyonu gibi bir kanal, taraflı haber veriyor, Türkçülüğü öne çıkararak sosyal barışımıza sıkıntı veriyor.

İki kelimesinde biri Türk ha Türk; Türk Jetleri, Türk ordusu, Türk askeri… arada bir de Türk devleti demeye başladı.

Ben Allah rızası için söylüyorum eğer Türkiye Cumhuriyetini Türk devleti olarak algılarsanız, bu devleti küçültürsünüz haberiniz olsun, Çanakkale ruhuna da ihanet etmiş olursunuz, bu memlekete bu millete zulüm etmeyin. Bu ülke hepimizin.

PKK ile verilen mücadele için bir şey diyen var mı? yok çünkü devlet barış sürecinde muhatap alıp, huzur için bir kapı araladınız kendileri savaşı tercih etti.

Şimdi de sınır ötesi harekat başladı, aslında bu YPG Türk de olsa Arap’ta olsa, Fars’ta olsa bu haliyle Türkiye’nin geleceği için bir potansiyel tehlike oluşturuyordu. Yani kısacası af buyurun iki ucu kirli bir değnek gibi, aynen “yukarı tükürsen bıyık, aşağı tükürsen sakal” misali.

Karşı tarafta yüzlerce insan ölüyor, evinden barkından oluyor, insanın buna sevinmesi mümkün mü?

Irak bölgesel Kürt yönetiminin arabulucu bir rol oynayarak bu savaşın durmasında bir aktör olmasını bekliyorum.

Dünyada hiçbir devletin hiçbir örgütün PKK/YPG den daha fazla Kürtlere zarar veren oluşumların olmadığını da dünya bilsin, YPG Kürtleri hadım ediyor. Çünkü bir Kürt İnanç ve Kültüründen ayrıldıysa artık Hadım, edilmiş Kürtlük özelliğini kaybetmiştir.

Peki ne olacak?

Bir defa Kürtler aralarında bir ittifak oluşturmak için en kısa zamanda bir “istikbal”(Gelecek) kongresi yaparak, çok hukuklu bir yönetim sistemi üzerinde durup, ideolojik olarak herhangi bir rengi ötelemeden, Kürdün kürde yan bakmadığı bir düzen oluşturmaları gerekir diye düşünüyorum.

Mesele Kürt, Türk, Arap meselesi değil mesele insanlık mesesidir. İnsanlık şu andaki durumda olup bitenler konusunda bir tebrik alamıyor, bir yanda orantısız bir savaş var, diğer yandan gelecekte ülkemizin başına bela olacak bir kontrolsüz oluşum var.

Ben kimyacıyım insan vücudunda bir maden var biri eksik olsa insan hastalanır, aynen öyle de yaşadığımız coğrafyada Türk, Arap ve Farslar gibi Kürtler da yaşıyor, birileri bunları görmezlikten gelse, hep birlikte bu yanlışın ceremesini çekeceğiz.

Asrımızın dahilerinden olan merhum Erbakan Hoca diyordu ki; Irak, İran, Suriye ve Türkiye bir araya gelip Kürt vatandaşlarımızın taleplerine cevap verecek, bir çözüm bulacak, şu devletin bu devletin buralara karışmasına gerek yok.

Doğru olan budur, bunu yapmazsak hem Halk nezdinde, hem Hakk nezdinde haksız duruma düşeceğimiz gibi daima bu basit sorunla uğraşmak durumunda kalacağız.

Şu anda şeytan dahi Kürtler Ortadoğu’da sıkıntı çekiyor dese, doğru söylüyorsunuz demek durumunda kalacağız. ABD’nin dediği gibi.

Kardeşim sorununu çöz, birileri yaranı kaşımasın.

Türkiye, İran ve Irak bu sorunu çözmeye meyilli fakat Suriye şu anda sıkıntılı gözüküyor.

Fakat işi inada bindirdikçe, hep birlikte bunun kahrını çekiyoruz. Yazıktır günahtır, yarın Hak divanında hesap veremeyiz.

Ne diyeceğimi bilemiyorum, ama şu duayı hep beraber yapalım “Barış Pınarı” hareketinin en kısa zamanda, az zayiatla tamamlanması için her fırsatta dua edelim.

Allah beterden saklasın. Beteri var mı? var; “Kürtler Halepçe katliamını unutmadı” inşallah daha büyük belalar ile karşılaşmayız, insanlık olarak karnemize daha kritik notlar olmaz.

Allah’a emanet olunuz

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI